04 grudnia 2024    |    Agnieszka Kaczmarek    |    Dobre praktyki

Wolontariat pracowniczy bije na głowę owocowe czwartki!


Kiedy w 2017 roku rozpoczęłam pracę nad powołaniem wolontariatu pracowniczego nie spodziewałam się, że zaczyna się dla mnie przygoda zawodowa inna, niż wszystkie. Od początku wolontariat pracowniczy w Aquanet S.A. – jego powołanie, a później rozwój był jednym z zadań w kolejnych strategiach CSR. Naszym celem było stworzenie struktur, które w pełni pozwoliłyby nam realizować wolontariat.

Aquanet jest największą w Wielkopolsce spółką świadczącą usługi wodociągowo-kanalizacyjne, zajmujemy się głównie poborem, uzdatnianiem i dostarczaniem wody oraz oczyszczaniem ścieków. Mamy kilka zakładów, a większość naszych pracowników pracuje “w terenie”, dlatego początkowo myślałam, że będzie to dla nas spore wyzwanie.


Agnieszka Kaczmarek - Specjalistka ds. CSR | Aquanet S.A. podczas Forum Odpowiedzialnej Zmiany fot. Maciej Nowaczyk/ Grupa Żabka


Po pierwsze słuchać


Pracę nad budową rozpoczęliśmy od przeprowadzenia ankiety wśród pracowników, żeby zbadać zainteresowanie. Wyniki ankiet były dla nas podstawą do stworzenia ram regulaminu wolontariatu. Wielką wartością badania było również  otrzymanie wskazówek, w jakie akcje chcą się włączać nasi pracownicy.


Wolontariuszka Aquanet podczas pikniku dla Seniorek i Seniorów w Poznaniu. fot. Aquanet


Ważne było dla nas, żeby dotrzeć do wszystkich pracowników, dlatego jednocześnie prowadziliśmy prace nad komunikacją wewnętrzną, a także reklamowaliśmy wolontariat w firmowej gazecie. Naszym celem było pokazanie, że budujemy coś niezwykłego (w 2017 wolontariat pracowniczy nie był jeszcze tak popularny). Ogłosiliśmy wśród pracowników konkurs na nazwę dla wolontariatu, które nie mogło nie nawiązywać do głównego produktu, którym się zajmujemy - wody. Od tego czasu wspólnie “Płyniemy z pomocą” - pod jednym hasłem i jednym logotypem, które z dumą noszą podczas akcji nasze wolontariuszki i wolontariusze. 


Czas na pomaganie


Nasi pracownicy mogą włączać się w działania, realizując granty wolontariackie na rzecz organizacji pozarządowych. Mają możliwość wybrania obszaru (ochrony środowiska lub społeczności lokalnych) albo organizacji pozarządowej, której chcą pomóc. Dzięki grantom rozwijają też umiejętności zarządcze, rozwijają kreatywność i budują więzi z lokalnymi NGO. Wolontariusze Aquanet mają dwa dni urlopu na działania wolontariackie w ciągu roku. 

Oficjalnie zaczęliśmy płynąć z pomocą w 2018 roku i już wtedy nasz debiut wolontariacki został dostrzeżony i doceniony. Otrzymaliśmy nagrodę za najlepszy Wolontariat Pracowniczy roku 2018 w konkursie organizowanym przez Miasto Poznań. Sukces ten był możliwy m.in. dzięki dużemu zaangażowaniu naszych pracowników oraz mądrym ramom, które pozwoliły nam zarządzać wolontariatem.  


Wolontariuszki Aquanet podczas jednej z akcji wolontariackich. fot. Aquanet


Dziś zatrudniamy około 850 osób a ponad 60 spośród nich są zadeklarowani jako aktywni wolontariusze i wolontariuszki. Skala zaangażowania jest jednak większa, bo często do naszych akcji zgłaszają się osoby spoza wolontariackiego teamu, szczególnie w sytuacjach kryzysowych, kiedy pomoc jest bardzo potrzebna.


Stawiamy na długofalowe pomaganie


Choć różnorodność działań podjętych przez wolontariuszy jest naprawdę spora (w końcu sami mogą zgłaszać akcje wolontariackie lub organizacje pozarządowe z którymi chcą współpracować) to w Aquanet zdecydowanie stawiamy na długofalowe pomaganie.

Gdybym miała nas wyróżnić nas za jakieś działania to z pewnością powiedziałabym o Zupie na Głównym, z którą właściwie stawialiśmy razem pierwsze kroki. Od 2018 roku gotujemy z wolontariuszami Stowarzyszenia w jedną sobotę miesiąca posiłek dla ludzi w kryzysie ubóstwa i bezdomności. Zaczynaliśmy… w prywatnym domu, na małej kuchence gazowej! 


Wspólne gotowanie posiłków dla osób w kryzysie bezdomności ze Stowarzyszeniem Zupa na Głównym w Poznaniu, fot. Aquanet


Teraz Stowarzyszenie ma już własną siedzibę i zawsze są otwarci na naszą obecność.  Ale nie tylko razem gotujemy, włączamy się również w pomoc doraźną, kiedy organizacja ma pilne potrzeby. Pomagaliśmy między innymi w remoncie mieszkania wspomaganego dla osób wychodzących z kryzysu bezdomności i przekazaliśmy jeden samochód, kiedy była taka potrzeba. Ta długofalowa akcja pokazuje, że można budować wartościowe relacje, które pomagają w zrozumieniu swoich działalności – siły i potrzeby organizacji, możliwości i zasady jakimi kieruje się przedsiębiorca. 


Nie ma lepszego sposobu na integrację


Wolontariat jest jedną z najlepszych form integracji pracowników a oprócz tego pozwala im rozwijać nowe umiejętności, daje poczucie sprawczości i uwrażliwia na problemy społeczne. W końcu pozwala oderwać się od biurka, czy codziennej rutyny. Firmy dzięki wdrożeniu wolontariatu zyskują zgrany, zaangażowany zespół. Cieszę się z działań  firm, które budują wolontariat pracowniczy. Akcje są tak różnorodne, mają wielką moc sprawczą i są coraz bardziej przemyślane.


Piknik dla seniorów w Poznaniu, który organizacyjnie wsparli wolontariusze Aquanet. fot. Aquanet


Istotne jest jednak, aby zbudować wolontariat na solidnych fundamentach, które połączą potrzeby serca, wrażliwości pracowników i oczywiście cele firmy. Jasne zasady pozwalają w sposób efektywny zarządzać wolontariatem. Regulamin wolontariatu stanowi tu punkt wyjścia. Spisane zasady działania, komunikacji i promocji ułatwiają codzienne zarządzanie i organizowanie akcji pomocowych. Dzięki wolontariatowi pracowniczemu odkrywa się talenty w firmach, dlatego warto zainwestować czas i zasoby, aby pozwolić swoim pracownikom działać.

W ciągu 2024 roku wolontariusze Aquanet przepracowali do grudnia 556 godzin i włączyli się w 5 dużych akcji - WspólniePOZmieniajmy, Piknik dla Seniorów, wsparcie przy Festiwalu Malta i Biegu OmeaLife, pomoc przy remoncie i sprzątaniu schroniska dla kociąt Animal Security, sprzątanie Świata z Fundacją Wspólny Nurt. Dodatkowo w jedną sobotę miesiąca przez cały rok łączą siły ze Stowarzyszeniem Zupa na Głównym i gotują posiłek dla osób w kryzysie ubóstwa i bezdomności.



Agnieszka Kaczmarek Specjalistka ds. CSR w Aquanet S.A.

więcej informacji