20 maja 2025    |    Anna Twardowska    |    Dobre praktyki

Shoebox - pudełka, które przywracają godność


Project Shoebox to inicjatywa wspierająca kobiety poprzez przekazywanie im kosmetyków z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet (8 marca). W Polsce przedsięwzięcie zaczęło się skromnie — od 160 paczek przekazanych dwóm organizacjom w Poznaniu — ale było pełne zapału. Dzięki systematycznemu działaniu z biegiem lat przekształciło się w ogólnokrajową kampanię, która dotarła już do ponad 7000 kobiet. Ostatnia zbiórka, zakończona na początku marca 2025 roku, po raz kolejny pokazała ogromne zaangażowanie społeczne i solidarność.

- Shoebox to miły prezent, (...) który daje poczucie wyjątkowości – mówi Wioletta Bogusz, liderka organizacji wspierającej kobiety w kryzysie bezdomności. 


Wolontariusze i wolontariuszki firmy VML Eneterprise Solutions przygotowujący_ce pudełka podczas akcji w 2025 r. fot. Enterprise Solutions


Nazwa tej inicjatywy wywodzi się od pudełek po butach, które służą jako opakowanie na zbierane kosmetyki. Początkiem całego przedsięwzięcia były pierwsze paczki wypełnione przez pomysłodawczynię, Kate Kenyon. To one zapoczątkowały ruch, który najpierw objął całą Wielką Brytanię, a później również dotarł do Polski. Kate znalazła w swojej łazience nieużywane kosmetyki — resztki z dużych opakowań czy nietrafione upominki. Idealnie zmieściły się one w trzech pudełkach po butach. Gdy przekazała je do lokalnego ośrodka, szybko okazało się, że zapotrzebowanie na takie produkty wśród kobiet jest znacznie większe. Kate postanowiła więc kontynuować akcję i wprowadzać realną zmianę... w pudełkach po butach. Inicjatywa wkrótce stała się bardzo popularna także w Węgrzech i Portugalii.


Wolontariusze z firmy


Społeczny Komitet Shoebox w Polsce ma swoje korzenie w firmie VML Enterprise Solutions. To właśnie pracownice tej organizacji zapoczątkowały akcję w Polsce, a zespół wolontariuszy do dziś składa się głównie z osób zatrudnionych w tej firmie. To oni odpowiadają za całościową koordynację projektu — od współpracy z partnerami (firmy, które przynoszą dary albo organizują zbiórkę u siebie) i beneficjentami (organizacje, które dostają paczki i przekazują je swoim podopieczny), przez logistykę i pakowanie paczek, aż po tworzenie materiałów promocyjnych i prowadzenie komunikacji kampanii. W akcję zaangażowane są także inny firmy - to około 60 koordynatorów i wielu wolontariuszy.



WW akcję włącza się wiele firm (w roku 2025 było to aż 40 dużych przedsiębiorstw). Na zdjęciu wolontariuszki koordynujące akcję. fot. VML Enterprise Solutions


Shoebox to reakcja na trudną sytuację wielu kobiet w Polsce, które doświadczają ubóstwa, wykluczenia społecznego, bezdomności czy przemocy. Jak pokazują raporty, m.in. „Poverty Watch 2024”, coraz więcej kobiet dotyka skrajne ubóstwo, a zjawisko „feminizacji biedy” staje się coraz bardziej widoczne. 


Symboliczny gest


Akcję zaczynano od ok. 160 zebranych pudełek, w roku 2021 ta liczba urosła do 1000. W tegorocznej edycji, firma VML Enterprise Solutions, wspólnie z partnerami i mieszkańcami Poznania, Katowic i Bydgoszczy zebrała już ponad 2000 pudełek z kosmetykami, które trafiły do 47 organizacji pozarządowych w całej Polsce. W akcję zaangażowało się 50 firm, szkół i innych instytucji, organizując zbiórki wewnętrzne i promując ideę pomocy. - Cieszymy się, że nasza akcja spotyka się z tak dużym odzewem. To pokazuje, jak ważna jest idea pomagania i jak wiele możemy zdziałać razem – podkreśla Magdalena Kornaś-Owsiana, przedstawicielka Komitetu Społecznego. 



Wolontariat pracowniczy przy Shoebox to też integracja pracowników i pracowniczek przy wspólnym robieniu dobra. fot. VML Enterprise Solutions


Project Shoebox to jednak nie tylko liczby. To przede wszystkim historie kobiet, które dzięki tej inicjatywie odzyskują wiarę w siebie i poczucie godności. Otrzymanie pudełka z kosmetykami to dla nich nie tylko praktyczna pomoc, ale także symboliczny gest, który pokazuje, że ktoś o nich pamięta. -  Zależy nam, aby każde pudełko było nie tylko materialnym wsparciem, ale także wyrazem empatii i troski. Chcemy dać kobietom w potrzebie poczucie, że nie są same i że ktoś o nich myśli, szczególnie w Dniu Kobiet – mówi Agata Frydrychowicz, członkini Komitetu Społecznego Shoebox. 


Wdzięczność i prawo wyboru


Z pomocy regularnie korzystają m.in. podopieczne Stowarzyszenia Zupa na Głównym w Poznaniu. Organizacja prowadzi Świetlicę dla Pań, której w  bezpiecznych warunkach mogą się wykąpać i wyprać swoje rzeczy, zjeść wspólnie śniadanie oraz skorzystać z internetu, telefonu i komputera. - Shoebox to dla nich miły prezent, budzący wspomnienia o domu. Dostają coś własnego, na wyłączność i innego niż pozostałe Panie. To wywołuje wdzięczność, że ktoś o nich jeszcze pamięta i daje poczucie wyjątkowości – zapewnia Wioletta Bogusz, liderka stowarzyszenia. 



W pudełkach znajdują się najpotrzebniejsze kosmetyki i środki higieniczne. Pudełka kompletowane są przez wolontariuszy i wolontariuszki. fot. VML Enterprise Solutions


Siostra Sergia ze Zgromadzenia Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim w Poznaniu dodaje: -Kiedy dostajemy chemię i kosmetyki, staramy się umożliwić kobietom wybór. Najczęściej pytają o dezodorant i lakier do włosów, perfumy. Panie lubią ładnie wyglądać. Cieszą się, że ktoś o nich pamięta, że dostaną coś miłego i są zauważone w tłumie.


Chcesz dołączyć do akcji? Zajrzyj na jej oficjalna stronę: www.projectshoebox.com.pl

Anna Twardowska Redaktorka biznesspolecznie.pl

więcej informacji