18 czerwca 2024    |    Anna Twardowska    |    Dobre praktyki

Niebieskie Granty - jak odmieniły Wielkopolskę?

100 osób zazieleniających Wrześnię, 100m2 lasu, 7 zaadoptowanych przez mieszkańców grządek, kompostownik, wizyta studyjna, akcja sprzątania i mnóstwo wydarzeń towarzyszących. To efekty Niebieskich Grantów – konkursu, organizowanego przez firmę Volkswagen Poznań. Właśnie dobiegła końca jego pierwsza edycja. 

Sadzenie lasu kieszonkowego we Wrześni. Zdjęcia: M.Nowaczyk

Konkurs doczekał się kontynuacji i do 22 września organizacje pozarządowe mogą składać swoje inicjatywy. – Dzięki Niebieskim Grantom teren, który jeszcze rok temu był tylko trawiastym skwerkiem i psią toaletą, zyskał nowy wymiar. Stworzyliśmy miejsce otwarte dla ludzi – mówią autorzy zwycięskich inicjatyw.

Niebieskie Granty to konkurs, którego celem było propagowanie działań prośrodowiskowych realizowanych przez organizacje pozarządowe z uwzględnieniem zaangażowania mieszkańców. W jego pierwszej edycji po 30.000 złotych na realizację inicjatyw otrzymały Wrzesiński Uniwersytet Trzeciego Wieku (WUTW) oraz Stowarzyszenie Schron Kultury Europa (SKE) z Poznania.

Ogłoszenie zwycięskich projektów podczas Local Trends w Poznaniu. Zdjęcia: M.Nowaczyk

Zielone miasto

Poznańska organizacja skupiła swoje działania wokół Ziemi Wspólnej, czyli sąsiedzkiej przestrzeni przy ulicy Wspólnej 40. W ramach projektu m.in. zakupiono akumulatorową pompę ogrodową z wężem oraz stworzono kompostownik ogrodowy. Do udziału w projekcie zaproszono mieszkańców, którzy zasiali łąkę kwietną, stworzyli dom dla dziko żyjących zwierząt oraz zaadoptowali grządki, tworząc tym samym własne mikroogródki w mieście.

Mieszkańcy osiedla uwierzyli, że miejsce może stać się ogrodem społecznym z prawdziwego zdarzenia. Ich zaangażowanie i pozytywne reakcje były miłym zaskoczeniem. - Dzięki Niebieskim Grantom zaprosiliśmy do ogrodu pszczoły murarki, pojawiło się więcej roślinności, postawiliśmy pojemnik do segregacji odpadów czy kompostownik dla osób, które adoptowały grządki – mówi Tomasz Szwałek. Ziemia Wspólna została zaakceptowana przez społeczność lokalną. Dla wielu osób to była rewolucyjna zmiana terenu w przeciągu kilku miesięcy.

Mieszkańcy Wildy budujący grządki na Ziemi Wspólnej. Zdjęcia: M.Nowaczyk

Leśna integracja

We Wrześni dzieci, seniorzy oraz przedstawiciele różnych sektorów, w tym wolontariusze z Volkswagen Poznań (łącznie 100 osób) pracowali i integrowali się przy wspólnym sadzeniu 300 drzew metodą Miyawki (charakteryzującą się szybkim wzrostem) na terenie 100 m2. - Jest to kolejne miejsce na mapie Wrześni, gdzie można podziwiać rosnące drzewa i rośliny, relaksować się na łonie przyrody, spacerować samotnie lub rodzinnie. To miejsce wzbogaca nasze miasto, czyni je zasobniejsze w tlen i świeże powietrze, tworzy warunki do rekreacji i zabawy - mówi Alina Maciejewska , koordynatorka projektu z ramienia WUTW.

W ramach zwycięskiego pomysłu zorganizowano też międzypokoleniowe warsztaty, podczas których edukowano dzieci z przedszkola i młodzież.Wszystkie te działania przyczyniły się do nawiązania silnych więzi i bardzo dobrych relacji między nami. Mamy nadzieję, że nawiązane przyjaźnie będą trwałe i w przyszłości zapewne jeszcze niejednokrotnie będziemy wspólnie wykonywać ciekawe zadania, wspierając się nawzajem pomysłem, doświadczeniem, pracą i zabawą – dodaje.


Międzypokoleniowe sadzenie lasu kieszonkowego we Wrześni. Seniorki ramię w ramię z przedszkolakami. Zdjęcia: M.Nowaczyk


Co dalej?

Zarówno mieszkańcy Wildy, jak i Wrześni potrzebowali kawałka ziemi, który da im odrobinę wolności i odpoczynku od miejskiego zgiełku. Autorzy dofinansowanych pomysłów mają nadzieję, że wywiąże się między nimi długotrwała relacja, w której będą wymieniać się doświadczeniami, spotykać, rozmawiać i opiekować zielonymi skwerkami: z wodą z deszczówki, koszami na odpady i ludźmi gotowymi do wspólnej pracy.

Pierwsza edycja konkursu Niebieskie Granty właśnie dobiegła końca. Organizatorzy w czerwcu ogłosili drugą. - Tym razem będziemy chcieli nagrodzić sześć najlepszych pomysłów. Autorzy zwycięskich projektów otrzymają od 10 do 30 tysięcy złotych na ich realizację – tłumaczy Anna Pomorska, ekspertka ds. zrównoważonego rozwoju w Volkswagen Poznań. Zgłoszone inicjatywy mogą dotyczyć działań prośrodowiskowych, ale też społecznych. Projekty muszą być realizowane w sąsiedztwie zakładów Volkswagen Poznań: na poznańskiej Wildzie, na terenie osiedla Antoninek-Zieliniec-Kobylepole, w gminie Swarzędz oraz powiecie wrzesińskim.


Stefanie Hegels ogłasza kolejną edycję Niebieskich Grantów. Zdjęcia: Volkswagen Poznań

Organizatorem konkursu jest firma Volkswagen Poznań, a operatorem Stowarzyszenie Centrum PISOP.


Anna Twardowska Redaktorka biznesspolecznie.pl

więcej informacji