05 września 2024    |    Patryk Krawczyk    |    Wolontariat pracowniczy

Haj pomagacza. Ruszyła Akademia Wolontariatu Pracowniczego


Wolontariat pracowniczy to już nie tylko trend, to coraz częściej obowiązkowy punkt do odhaczenia na csr-owej liście każdej firmy. Oprócz tego, że to świetne narzędzie współpracy z otoczeniem, np. organizacjami pozarządowymi, jest on również istotny z punktu widzenia pracowników i dziś, podczas rozmów rekrutacyjnych często słyszymy od potencjalnych rekrutów pytanie: "Czy macie w Waszej firmie wolontariat pracowniczy?

O tym, jak ważny jest wolontariat pracowniczy mówiono podczas Poznańskiej Akademii Wolontariatu Pracowniczego, która ma wypromować to narzędzie wśród firm związanych z Poznaniem i zachęcić więcej z nich do tego rodzaju działań społecznych.  Akademię, która rozpoczęła się  28 maja, organizuje Stowarzyszenie Centrum PISOP we współpracy z Grupą Żabka oraz Miastem Poznań.

Wolontariat wiążę się też z pewnymi wyzwaniami, które mogą wynikać choćby z  różnej specyfiki firmy. Właśnie o nich, podczas ringu dyskusyjnego rozmawiali_ły Karolina Kanar-Kossobudzka, Weronika Pernak z Grupy Enea, Karolina Zielińska z Grupy Żabka, Dorota Surma ze Stowarzyszenia Centrum PISOP oraz Karol Krzyczkowski z Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Paneliści_stki miały jednak utrudnione zadanie, bowiem aktywną rolę przybrały również osoby przysłuchujące się ringowi. Mogły one zagłosować i wyrazić przez to opinię w sprawie tez, które były przedmiotem dyskusji.

Poznańska Akademia Wolontariatu Pracowniczego nastawiona jest na wymianę doświadczeń, stąd też udział firm, które z sukcesem realizują program wolontariatu pracowniczego. Grupa Żabka, w której siedzibie odbyła się inauguracja, jest liderem, jeżeli chodzi o umożliwienie pracowniczkom i pracownikom angażowanie się społecznie (przeznaczają na to jeden dzień w miesiącu!).

Jak osiągnąć haj pomagacza?

Wystarczy pomagać. Spośród wielu korzyści wynikających z wolontariatu pracowniczego, szczególnie tych związanych z employer brandingiem, integracją zespołu, jest też czynnik niemierzalny – endorfiny, które wyzwalają się kiedy pomagamy innej osobie lub wpłacamy darowiznę. Uaktywnia się w mózgu obszar związany z odczuwaniem przyjemności, zaufania, budowaniem relacji międzyludzkich.

Haj pomagacza potęguje się wtedy, kiedy pomagamy nie sami a np. z grupą. Satysfakcja płynąca ze wspólnie wykonanej pracy świetnie integruje zespół, dlatego też tak dużym powodzeniem cieszy się wolontariat akcyjny. Aspekt integracji jest nie do przecenienia, szczególnie przy pracownikach spędzających w biurach  coraz mniej czasu razem, co jest konsekwencją pandemii COVID i coraz popularniejszej pracy zdalnej.

Wolontariusze i wolontariuszki Kompani Piwowarskiej podczas akcji „Wspólnie POZmieniajmy” w 2023 roku.

Czy wolontariatu można się nauczyć?

Wolontariat to przede wszystkim chęć pomocy. Pomocy na różne sposoby, bo przecież można to robić nie tylko poprzez swoją pracę, czy wysiłek, ale także dzieląc się wiedzą. 

Czy można więc się nauczyć pomagania? Niektóre firmy mają to w swoim DNA i już od dawna angażują się społecznie, poświęcając nie tylko środki finansowe, ale przede wszystkim czas swoich pracowników. Bardzo często to właśnie oni przychodzą z pomysłami na pomoc. Jednak niezależnie od tego, czy zaangażowanie społeczne jest inspirowane przez pracowników, czy przez managment, wolontariatu trzeba się uczyć! Dobry program wolontariatu pracowniczego polega przecież na odpowiadaniu na realne potrzeby, współprojektowany jest przez pracowniczki oraz pracowników i musi być dobrze przemyślany.

Warsztaty podczas Poznańskiej Akademii Wolontariatu Pracowniczego (od prawej: Karolina Zielińska, Patryk Krawczyk)

Skąd pomysł na Akademię Wolontariatu Pracowniczego?

- Przede wszystkim z inspiracji działaniami firm zrzeszonych w prowadzonym przez nas Klubie Biznes Społecznie. O wolontariacie pracowniczym nie wszystkie z nich mówią głośno, a szkoda, bo często dzieją się dzięki temu naprawdę świetne rzeczy – odpowiada Justyna Schaefer- Kurkowiak ze Stowarzyszenia Centrum PISOP, które organizuje Akademię Wolontariatu Pracowniczego.

Akademia to nie tylko część konferencyjna z panelami, ringiem dyskusyjnym i preelekcjami, ale równie istotna część warsztatowa oraz wymiana doświadczeń pomiędzy managerami_kami CSR, czy HR. Centrum PISOP zapewnia również konsultacje i pomaga firmom uczestniczącym w Akademii we wprowadzeniu programu wolontariatu pracowniczego, wypracowaniu regulaminu, czy dobraniu partnerów społecznych.

Wolontariat jest również bardzo istotny dla miasta Poznania, które jest partnerem Akademii. - Z perspektywy społeczeństwa kluczowym elementem jest uzupełnianie działań organizacji pozarządowych przez stronę biznesu, który jest coraz bardziej odpowiedzialny - wskazuje Magdalena Pietrusik- Adamska, Dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta Poznania.  - To dla nas zaszczyt, że możemy wspierać rozwój i promocję wolontariatu pracowniczego w Poznaniu. - dodaje Dyrektorka.

Kolejny zjazd w ramach Akademii odbędzie się już 2 października w Poznaniu i poświęcony będzie m.in. motywowaniu pracowników, kwestii ESG oraz komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej. Zjazd finałowy dotyczący współpracy z partnerami społecznymi oraz innowacji społecznych zaplanowany jest na 14 listopada.

      

Patryk Krawczyk Redaktor, Ekspert ds. współpracy NGO i biznesu

więcej informacji